O czym powinien pamiętać odpowiedzialny turysta?

Odpowiedzialny_turysta

Kilka podstawowych wskazówek na temat tego, jak być odpowiedzialnym turystą:

PRZED PODRÓŻĄ

Dowiedz się jak najwięcej na temat miejsca, do którego się wybierasz. Im więcej będziesz wiedział, tym pełniej będziesz mógł poznać je, gdy już tam dotrzesz. Poczytaj o historii, kulturze i obyczajach tego miejsca, a także o zamieszkującej je społeczności i znajdującej się wokół przyrodzie. Pomocne będą wszelkie publikacje zawierające wskazówki dotyczące zwiedzania danego obiektu lub regionu. Informacje turystyczne na temat danego miejsca znaleźć można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych danego obiektu, stronach urzędów miast/ gmin, stronach internetowych organizacji pozarządowych (np. UNESCO), w różnych przewodnikach turystycznych i w wielu innych miejscach. Ważne, żeby źródło z którego korzystasz, było wiarygodne i dostarczało aktualnych informacji.

Naucz się kilku słów lub wyrażeń w lokalnym języku. Pozwoli Ci to na interakcje z lokalną społecznością, która to wie najwięcej na temat miejsca, które zwiedzasz. Ludzie doceniają tego typu wysiłki i Twoje zainteresowanie ich kulturą. Słowa takie jak „dzień dobry”, „proszę” czy „dziękuję” na pewno się przydadzą.

Zapakuj się kompaktowo. Wiadomo, że dobrze by było brać ze sobą w podróż wszystkie potencjalnie potrzebne przedmioty, ale jako odpowiedzialny turysta dobrze przemyśl listę rzeczy i weź ze sobą tylko te niezbędne. Branie ze sobą pasty do zębów w papierowym opakowaniu czy wielkiego żelu pod prysznic kiedy jedziesz tylko na kilka dni, z jednej strony zajmie niepotrzebne miejsce w walizce, a po drugie, przyczyni się do wytworzenia nadmiaru śmieci w miejscu, które odwiedzasz.

Świadomie wybierz swoje zakwaterowanie. Poszukaj hoteli, które funkcjonują zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (np. są odpowiedzialne społecznie, posiadają zasady działania zgodnie z ochroną środowiska, politykę dotyczącą zatrudniania lokalnej społeczności, itp.). Tego typu hoteli jest więcej niż myślisz, i to hoteli odpowiadających różnym potrzebom (od niskobudżetowych po luksusowe). Aby znaleźć odpowiedni dla siebie, korzystaj z agencji turystycznych, które agregują wyłącznie „zielone” obiekty noclegowe.

Rozsądnie wybieraj środki transportu. Pamiętaj, że przemieszczanie się samolotami czy samochodami wywiera negatywny wpływ na środowisko naturalne. Kiedy to tylko możliwe, staraj się minimalizować zanieczyszczenie i negatywny wpływ na środowisko naturalne i poziom emisji dwutlenku węgla poprzez korzystanie z  alternatywnych form transportu. Wycieczki rowerowe będą nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również ciekawym doświadczeniem dla każdego turysty.

W TRAKCIE PODRÓŻY

Zaangażuj się w lokalną kulturę. Będąc w danym regionie, żyj i zachowuj się jak jego mieszkańcy. Jedną z unikalnych wartości podróżowania, jest okazja do poznania nowej kultury i spojrzenia na świat z innej perspektywy. Pamiętaj, że jedzenie lokalnych potraw, robienie zakupów w lokalnych sklepach i uczestnictwo w lokalnych wydarzeniach to również sposób na odkrywanie kultury i obyczajów danego miejsca.

Kupuj lokalne produkty I korzystaj z lokalnych usług. Stawiając na firmy, biura podróży, przewodników czy rzemieślników należące do przedstawicieli danej społeczności, gwarantuje nie tylko bardzo wartościowe turystyczne  doświadczenie, ale także to, że Twoje pieniądze na pewno trafią do danej społeczności, dzięki czemu przyczynisz się do jej rozwoju. Przed kupnem jakichkolwiek dóbr, zapytaj o ich pochodzenie. Unikaj kupowania produktów wytworzonych z zagrożonych zasobów naturalnych oraz zgłaszaj lokalnym władzom lub odpowiednim organizacjom pozarządowym przypadki, kiedy produkt pochodzi od kłusowników czy został sprowadzony niezgodnie z prawem.

Powstrzymaj się od agresywnych negocjacji. Jeśli nie jesteś pewien ile wart jest produkt, który chcesz kupić, zapytaj o poradę np. w hotelu. Pamiętaj, że robione bezpośrednio zakupy wpływają na źródło utrzymania sprzedawców, więc za każdym razem zastanów się, czy naprawdę zależy Ci na oszczędzeniu kolejnej złotówki, czy może wolisz przekazać ją w ręce lokalnej społeczności.

Korzystaj z usług lokalnych przewodników, którzy wiedzą najwięcej na temat miejsca, które odwiedzasz. Zapytaj lokalnych hotelarzy i biura podróży o rekomendacje.

Atrakcyjne turystycznie obiekty są atrakcyjne ze względu na swoja unikalną przyrodę lub kulturę. Przestrzegaj zasad przebywania na danym terenie, chodź wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Staraj się zostawiać jak najmniejszy ślad swojej obecności, tak aby z dobrodziejstwa miejsca, które odwiedzasz, mogły korzystać również kolejne pokolenia.

Szanuj środowisko naturalne. Minimalizuj zużycie wszelkiego rodzaju produktów, wykorzystuj je ponownie, oddawaj do recyklingu. Nawet jeśli jesteś w danym miejscu zaledwie na chwilę i płacisz rachunków za utylizację śmieci, bądź odpowiedzialny za te, wytwarzane przez Ciebie, ograniczaj zużycie wody i energii i szanuj wszelkie zasoby przeznaczone do ogólnego wykorzystania. Zostaw miejsce, do którego przyjechałeś w stanie, w jakim je zastałeś.

PO PODRÓŻY

Podziel się z innymi swoim doświadczeniem i wskazówkami dotyczącymi podróżowania. Poza opowiadaniem rodzinie i znajomym o swoich najciekawszych wspomnieniach, dodaj też kilka słów na temat pozytywnego wpływu ma lokalną społeczność i środowisko naturalne, jaki może mieć każdy turysta.

Dziel się zdjęciami, bowiem mogą one zastąpić tysiące słów.

Podróż to tylko początek doświadczenia. Po powrocie do domu, postaraj się dowiedzieć więcej i zaangażować w rozwiązywanie problemów, na które zwróciłeś uwagę podróżując. Poszerzaj swoją wiedzę i dziel się swoim zapałem z innymi.

Odpłać lokalnej społeczności za niezapomniane wrażenia. Zarekomenduj znajomym hotel, w którym się zatrzymałeś, podziel się swoją inspirującą podróżą na blogu zachęcając innych do odwiedzenia regionu, w którym byłeś czy też po prostu wesprzyj finansowo fundację, która dba o zachowanie dziedzictwa kulturowego w danym miejscu.

3 comments for “O czym powinien pamiętać odpowiedzialny turysta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


trzy + 6 =