„Zielone” miasta do obserwowania w 2012 roku

Portal GreenGoPost przygotował zestawienie 10-u najbardziej perspektywicznych pod kątem zrównoważonego rozwoju miast na świecie. Myśląc o „zielonych” miastach, najczęściech przychodzą nam na myśl Amsterdam, San Francisco, Abu Dhabi czy kraje skandynawskie. Na liście znalazły się jednak te miasta, które może nie osiągnęły jeszcze stanu porządanego, ale ich władze, oraz znajdujące się tam firmy i organizacje pozarządowe bardzo aktywnie działają w tym kierunku. Wśród wyróżnionych znalazły się Adelajda (Australia), Belgrad (Serbia), Brasilia (Brazylia), Detroit (USA), Neapol (Włochy), San Jose (USA), a także:

Accra, Ghana

Badania prowadzone przez Siemens i Economist Intelligence Units uznały ją za najbardziej „zielone” miasto na całym kontynencie Afrykańskim. Wiele dobrego Accra zawdzięcza działającym na jej terenie organizacjom pozarządowym, biurom przedstawicielskim znaczących instytucji międzynarodowych, a także firmom prywatnym, m.in. krajowemu liderowi w branży telekomunikacyjnej, firmie MTN, która silnie rozwija odpowiedzialność społeczną biznesu.

Doha, Katar

Doha to centrum przemysłu gazowego i naftowego, a także wydarzeń o międzynarodowej randze, takich jak Konferencja ONZ w sprawie Zmian Klimatu 2012, Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 czy Świategogo Kongresu Ropy Naftowej. Jednak mieszkańcy Doha zdają sobie sprawę, że ropa nie będzie płynąć wiecznie i dlatego wiele inwestują w technologie solarne, „zielone” budownictwo i transport publiczny. Biorąc pod uwagę, że właśnie w Katarze występuje największy na świecie wskaźnik CO2 na mieszkańca, Doha stara się przekształcić w centrum energetycznej innowacji, żeby skutecznie walczyć z emisją dwutlenktu węgla.

Meksyk, Meksyk

Meksyk to najbardziej zaludniony obszar Ameryki Łacińskiej, a mimo to ma całkiem nieźle zorganizowany system transportu publicznego, sporo otwartych przestrzeni wewnątrz miasta a także może być uznawany za przykład tego, jak zaplanować i zorganizować mieszkania dla 20 milionów ludzi. Oczywiście Meksyk wciąż boryka się z wieloma problemami, jednak projekty takie jak krajowy plan redukcji emisji dwutlenku węgla, czy też rozwoju kolei Line12 (największy tego typu projket w Ameryce Łacińskiej) dają nadzieje na szybki postęp na drodze zrównoważonego rozwoju.

Seul, Korea

Seul w stosunkowo krótkim czasie stał się 13-tą gospodarką świata. Z pewnością niesie to za sobą wiele nowych wyzwań i problemów, jednak Seul bardzo aktywnie im przeciwdzała. Lepiej została zagospodarowana otwarta przestrzeń wewnąrz miasta, powstało więcej ścieżek rowerowych, podjęto zaawansowane działania w zakresie zarządzania odpadami, a co najważniejsze, szybko zaczął rozwijać się sektor nowych technologii, służący zrównoważonemu rozwojowi.

Jeszcze raz warto podkreślić, że w zestawieniu pojawiły się miasta, które nie osiągneły jeszcze „zielonego” ideału, ale ciężko nad tym pracują.

 

A jak zrównoważony rozwój wygląda w polskich miastach? Zgodnie ze „Strategią Zrównoważonego Rozwoju na lata 2007-2025„, Samorządy mają do dyspozycji wiele narzędzi pomagających w jej realizacji:
  • prawo tworzenia lokalnych strategii rozwoju
  • możliwość planowania zagospodarowania przestrzennego
  • prawo do wydawania decyzji lokalizacyjnych oraz pozwoleń na korzystanie z zasobów środowiska
  • odpowiedzialność za edukację oraz za ochronę zdrowia na swoim terenie
  • prawo do tworzenia własnych funduszy ekologicznych
Miasta w różnym stopniu wykorzystują dane im możliwości. Mimo iż wiele z nich posiada spisane strategie zrównoważonego rozwoju, tylko w niewielkiej części plany te są wprowadzane w życie.
Wiosną 2011 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu „Miasto Szans – Miasto Zrównoważonego Rozwoju” organizowanego przez PwC oraz Newsweek, w którym zwracano uwagę na takie aspekty jak ochrona środowiska naturalnego (np. rekultywacja terenów zdegradowanych), zwiększenie efektywności energetycznej (np. program wycofania oświetlenia rtęciowego), podnoszenie jakości życia mieszkańców (np. wzbogacanie oferty wydarzeń kulturalnych), rozwiązywanie problemów społecznych (np. poprawa efektywności i dostępności transportu miejskiego), a także działania do wewnątrz Urzędów Miast. Nagrodę główną zdobył wtedy Poznań. Dodatkowo przyznano trzy wyróżnienia: Urzędowi Miasta Gdyni za kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, Urzędowi Miejskiemu w Słupsku – wyróżnienie dla miasta poniżej 100 tys. mieszkańców oraz Urzędowi Miasta Bydgoszczy za innowacyjność stosowanych praktyk.

 

Miejmy nadzieję, że w 2012 roku więcej miast, zarówno w Polsce jak i na świecie, podejmie aktywne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, i będą one zwieńczone wieloma sukcesami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


siedem + 9 =