O odpowiedzialnej turystyce w Radiu PIN

Niedzielna audycja programu BIZON w Radiu PIN poświęcona była odpowiedzialnej turystyce. Całej audycji można wysłuchać na stronie Radia, w dziale Archiwum audycji (www.radiopin.pl). Poniżej skrót tematów poruszonych podczas programu:

Myślą przewodnią odpowiedzialnej turystyki jest szanowanie mieszkańców i środowiska, podróżowanie w taki sposób, aby pozostawić po sobie jak najmniejszy ślad.

Radio_pin_odpowiedzialnaturystyka

Pierwszym gościem audycji był podróżnik Jacek Pałkiewicz, według którego turystów odpowiedzialnych jest wciąż bardzo mało, jesteśmy dopiero na drodze odkrywania tematu. Odpowiedzialnego turystę wyróżnia to, że nie zostawia po sobie śladu, tam gdzie podróżuje, że nie zadeptuje miejsc turystycznych, z których korzystać będą przyszłe pokolenia, i ma świadomość tego, że ludzie mieszkający w danym regionie również muszą odnosić korzyść z turystyki. Oczywiście przekształcenie „zwykłych” turystów w turystów odpowiedzialnych wymaga czasu, ale dzięki dobrym przykładom możemy ten proces przyspieszyć.

Kolejnym gościem była Prezes Biura LogosTour, Teresa Górecka. Biura podróży powoli zmieniają ofertę idąc w stronę odpowiedzialności. Turyści są coraz bardziej zainteresowani tym, jaki wpływ ich podróż będzie miała na lokalną społeczność. Na biurach podróży leży odpowiedzialność moralna, żeby nie krzywdzić nikogo. Biura powinny dbać nie tylko o swój interes, ale o interes wszystkich stron zaangażowanych w turystykę. Dobrą praktyką Biura LogosTour jest wprowadzenie ABC Przewodnika, który między innymiinformuje turystów na temat tego, jakie pamiątki wolno i warto przywozić, a jakich nie. Kolejną akcją prowadzoną przez to Biuro jest „Adopcja serca”, czyli możliwość przekazania pomocy finansowej konkretnemu dziecku mieszkającemu w Afryce.

Ostatnim gościem audycji była Karolina Szlasa z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Poruszono problem, co zrobić, aby odpowiedzialne podróżowanie stało się modne, a tym samym bardziej powszechne? Karolina Szlasa zwróciła uwagę, że dużą rolę pełnią biura podróży. Jeżeli poszerzą swoje oferty o odpowiedzialną turystykę, to turyści zaczną je wybierać. My jako turyści, decydując się na biuro podróży i konkretną wycieczję, pytajmy się o następujące kwestie:

  • Jakie pakiety wycieczkowe posiada dane biuro, czy są dostępne pakiety „Eko”?
  • W jaki sposób został wybrany ośrodek, w którym się zatrzymamy?
  • W jaki sposób będziemy się przemieszczali, z jakiś środków transportu korzystali?
  • Czy dany hotel oszczędza energię i wodę, co jest istotne szczególnie w miejscach, w których zasoby te są mocno ograniczone?

Dodatkowo, planując podróż samolotem, sprawdzajmy liczniki CO2 na stronach linii lotniczych.

Na miejscu natomiast trzymajmy się kilku prostych zasad:

  • Z szacunkiem odnośmy się do tubylców, społeczności lokalnych.
  • Odmawiajmy zakupu produktów pozyskanych nielegalnie, pochodzących z kłusownictwa.
  • Jedzmy w lokalnych restauracjach (zamiast w sieciówkach), wynajmujmy lokalnych przewodników, czyli mówiąc kolokwialnie „dajmy lokalnym zarobić”.

Warto również zastanowić się nad wyborem kraju, który chcemy odwiedzić. Jadąc do krajów, w których panuje reżim, pieniądze przez nas wydane nie trafią do lokalnej społeczności, a na podtrzymanie lokalnej władzy.

Na koniec audycji wspomniano również o podstawach teoretycznych, regulujących zasady odpowiedzialnej turystyki, w tym dwa najważniejsze:

Globalny kodeks etyki w turystyce” (1990r) stworzony przez Międzynarodową Organizację Turystyczną (WTO), który jest zbiorem zasad dla wszystkich uczestników turystyki. Niestety nie powstały w Polsce badania sprawdzające poziom świadomości na temat tego kodeksu i odpowiedzialnej turystyki w ogóle.

Kolejnym ważnym dokumentem jest sygnowana przez Polskę „Deklaracja z Kapsztadu” z 2002 roku. Mówi ona o zachowaniu równowagi między sferą społeczną, ekonomiczną i środowiskową, które składają się na zrównoważony rozwój. W sferze środowiskowej chodzi o to, aby nie śmiecić i wykorzystywać energooszczędne źródła energii; w sferze ekonomicznej – aby jadąc na wakacje, zostawiać środki pieniężne w lokalnych społecznościach; a w sferze społecznej, aby poznawać lokalną kulturę i dzielić się wiedzą, którą my jako turyści posiadamy (wartość edukacyjna)

W audycji wspomniano również o takich kwestiach jak:

  • Dlaczego warto zachowywać się odpowiedzialnie? Jaki interes ma w tym turystya?
  • Wątek plemion prymitywnych – czy wchodzić z naszą cywilizacją na siłę czy nie? Wchłonięcie przez naszą cywilizacją jest nieuniknione, ale jak szybko nastąpi?
  • Turystyka odpowiedzialna na naszym podwórku, na przykładzie Mazur oraz agroturystyki, która ma wiele wspólnego z odpowiedzialną turystyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ pięć = 11