Pierwszy na świecie lot pasażerski na biopaliwach!

15 lipca Lufthansa uruchomiła pierwszy na świecie lot pasażerski napędzany przez biopaliwa! Loty odbywają się na trasie Hamburg – Frankfurt cztery razy dziennie. W trakcie półrocznego okresu próbnego, emisja Co2 ma zmniejszyć się nawet o 50%. Loty te są zgodne z opublikowanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Testowania i Materiałów (ASTM International) nowymi standardami paliwowymi.

Lufthansa_biopaliwa

Do lotów na biopaliwach wykorzystano samolot Airbus A321, wyposażony w silniki IAE (International Aero Engines). Rolą firmy Airbus jest zapewnienie technicznego wsparcia i monitorowanie właściwości paliwa. Wszystko odbywa się w ramach 6-miesięcznego projektu „Burn Fair” R&T, którego celem jest zbadanie długoterminowego wpływu biopaliw na osiągi samolotu. Airbus jest dumne ze swojego udziału w przyspieszeniu komercjalizacji biopaliw. Codzienne loty z użyciem biopaliw stanowią znaczący krok naprzód w branży lotniczej, dzięki czemu zasady zrównoważonego rozwoju będą mogły być w przyszłości powszechne także w lotnictwie.

Kluczowe znaczenie ma jakość paliwa. Lufthansa używa kombinacji paliw stałych i biopaliw wyprodukowanych przez Neste Oil, które wykorzystało do tego technologię NExBTL. Według słów Mattiego Lievona, Prezydenta i CEO firmy, technologia ta idealnie nadaje się do produkcji paliwa lotniczego spełniającego najwyższe standardy jakości. Lievon podkreśla też ogromny potencjał odnawialnych paliw lotniczych w przyszłości.

„Lufthansa jest pierwszą na świecie linią lotniczą wykorzystującą biopaliwa w codziennych operacjach lotniczych. To jest kolejny, konsekwentny krok w strategii zrównoważonego rozwoju, który Lufthansa od lat z powodzeniem realizuje. Chcemy zabezpieczyć przyszłość mobilności zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju poprzez prowadzenie badań i prac rozwojowych już dziś” – powiedział Christoph Franz, prezes Lufthansy.

Według raportu Lufthansy za 2010 rok, usługi transportowe przez nią świadczone spowodowały emisję 26,6 milionów ton Co2. Grupa planuje redukcję emisji Co2 o 25 procent na każdy kilometr do 2020 roku. Plany wykorzystania biopaliw do obsługi lotów pasażerskich zapowiedziały też AirFrance-KLM oraz Britain’s Thomson Airways. Loty mają wystartować już od września, a mieszanka biopaliw ma być produkowana ze zużytego oleju kuchennego.

Jednak debata nad tym jak bardzo „zielone” są biopaliwa wciąż trwa. Istnieją różne sposoby wytwarzania biopaliw. Chyba najbardziej kontrowersyjnym jest wykorzystanie oleju palmowego. Biopaliwo wykorzystane przez Lufthansę zostało pozyskane z jatrofy, lnicznika i tłuszczów zwierzęcych. Linia lotnicza zapewniła, że do pozyskania paliwa nie zostały zniszczone żadne lasy deszczowe ani też nie odbyło się to kosztem produkcji żywności, do czego nie są przekonani przedstawiciele organizacji Friends of the Earth Europe. British Airways natomiast ma nadzieję na pozyskiwanie paliwa ze śmieci i odpadów poczynając od 2015 roku. Jeszcze innym sposobem na produkcję biopaliw jest użycie glonów, ale ta metoda jest dopiero we wczesnej fazie badań i minie co najmniej 10 lat zanim będzie mogła być faktycznie zastosowana.

1 comment for “Pierwszy na świecie lot pasażerski na biopaliwach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


cztery + = 13