Powstało trzecie Obserwatorium na rzecz Zrównoważonej Turystyki (w ramach inicjatywy GOST)

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) i Chiny otworzyły trzecie już na terytorium tego kraju Obserwatorium na rzecz Zrównoważonej Turystyki, którego celem ma być monitorowanie wpływu turystyki na sferę społeczno-ekonomiczną i środowiskową.

Obserwatorium Zhangjiajie znajduje się w prowincji Hunan i jest częścią obserwatoriów wspierających rozwój zrównoważonej turystyki. Do działań obserwatorium będzie należało gromadzenie danych i tworzenie raportów na temat skutków turystyki w obszarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym, zgodnie z ustalonymi przez UNWTO wskaźnikami zrównoważonej turystyki.

Zhangjiajie_national_park

Obserwatorium powstało na terenie Parku Narodowego Zhangjiajie, pierwszego chińskiego parku narodowego umieszczonego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park był również inspiracją do nakręcenia hollywoodzkiego hitu „Avatar”. Dzięki swojemu naturalnemu pięknu, park przyczynił się do ogromnego wzrostu turystyki w regionie, a tym samym poprawy jego sytuacji ekonomicznej, zwiększenia miejsc pracy i poszerzenia możliwości życiowych dla lokalnych mieszkańców. W najlepszym sezonie, w Parku Zhangjiajie pojawia się nawet 40 tysięcy turystów dziennie.

Taleb Rifai, Sekretarz Generalny UNWTO powiedział, że władze sektora turystycznego w Zhangjiajie są świadome ważnej roli, jaką turystyka ma dla lokalnej gospodarki, ale co ważniejsze, rozumieją potrzebę zarządzania jej rozwojem w sposób zrównoważony. Dodał także, że Obserwatorium jest do tego najlepszym narzędziem i że dzięki niemu więcej organizacji będzie miało dostęp do informacji niezbędnych do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju.

Obserwatorium Zhangjiajie jest częścią inicjatywy GOST (Global Observatory on Sustainable Tourism), czyli Międzynarodowych Obserwatoriów na rzecz Zrównoważonej Turystyki, zainicjowanej przez UNWTO dla wsparcia rozwoju zrównoważonej turystyki.

Dwa pozostałe obserwatoria znajdują się w Yangshuo i Huangshan, i , tak jak Obserwatorium Zhangjiajie, zarządzane przez Centrum Monitorowania z siedzibą w Guangzhou, w Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pięć + 9 =