Spotkanie w ramach projektu wspierającego zrównoważony rozwój Kambodży

Wczoraj w warszawskim Klubie „Podróżnik” miało miejsce spotkanie w ramach projektu „Edukacja językowa i Odpowiedzialna Turystyka na rzecz zrównoważonego rozwoju Kambodży” (projekt realizowany przez Fundację Kultury Świata, współfinansowany  z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP). Organizatorka, Aleksandra Gutkowska z Kultur Świata, zapewniła kameralną atmosferę, skłaniającą do refleksji nad Kambodżą, odpowiedzialnym podróżowaniem, a także bardziej ogólnie nad turystyką w krajach rozwijających się.

Poza wystawą zdjęć (którą można obejrzeć jeszcze przez kilka dni), wysłuchaliśmy relacji z pierwszej ręki od wolontariuszki projektu, Agnieszki Podzielińskiej, która od kilkunastu tygodni uczy języka angielskiego w Pnomh Penh, a także osób przebywających w Kambodży turystycznie lub biznesowo.

Monika Kuśmierczyk (koordynatorka projektów Stowarzyszenia Grupa Zagranica) oraz Maciej Kuśmierczyk opowiedzieli o dwóch tygodniach spędzonych w Kambodży, a także o przykładach tego, w jaki sposób mieszkańcy wykorzystują odpowiedzialną turystykę do generowania zysku i podwyższenia swojego standardu życia.

Aleksandra Minkiewicz (rzecznika prasowa Amnesty International) opisała natomiast swoją 6-letnią przygodę z Kambodżą, wielokrotne podróże tam i spotkania z tamtejszą ludnością, oraz o tym jak z każdą wizytą stawała się bardziej świadomym turystą i jak trudno było jej się dostosować do różnic kulturowych, szczególnie doskwierających w kontaktach biznesowych.

W trakcie dyskusji pojawiło się kilka tematów, prowokujących do myślenia, między innymi:

  • W jaki sposób powinniśmy reagować na lokalną biedę, np. czy lepiej dawać pieniądze i upominki wyciągającym ręce dzieciom, czy lepiej tego unikać? Czy poprzez bezpośrednie wsparcie finansowe nie utrwalamy modelu zarabiania pieniędzy przez dzieci, które ten czas mogłyby poświęcić na naukę w szkole?
  • Ogromna rola turysty/ obserwatora w reagowaniu na takie patologie jak prostytucja i seksualne wykorzystywanie nieletnich;
  • W jaki sposób powinniśmy przygotowywać się do podróży do innego, całkowicie odmiennego kulturowo kraju – czy powinniśmy szczegółowo zapoznawać się z jego kulturą i historią z książek czy raportów, czy lepiej iść na żywioł i otworzyć się na doświadczenie i przeżycia na miejscu.
Generalnie spotkanie uważam za bardzo udane, chociaż szkoda, że takie tematy przyciągają bardzo niewielką i dość niszową grupę odbiorców. To czego trochę mi zabrakło, to kilku więcej słów nawiązujących do samego projektu i konkretnych pomysłów na to, w jaki sposób odpowiedzialna turystyka może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju danego kraju czy regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ dwa = 8