Międzynarodowy Dzień Wody w turystycznym kotekście

Rok Wspolpracy w Dziedzinie Wody a Turystyka_Logo_150px22-go marca obchodzimy  Dzień Wody. W tym roku jest to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ Rok 2013 został przez ONZ ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Akcja wpisuje się w  realizację  Milenijnych Celów Rozwoju i zakłada między innymi:

  • zwiększenie świadomości i pobudzenie działań zmierzających do usprawnienia współpracy międzynarodowej w dziedzinie wody
  • zwiększenie świadomości dotyczącej zarządzania wodą w ogóle (planowanie, dostęp do wody, usługi)
  • promowanie dobrych praktyk związanych z współpracą w dziedzinie wody
  • podniesienie jakości edukacji w zakresie wody
  • usprawnienie krajowego i międzynarodowego prawodastwa w dziedzinie wody

Więcej szczegółowych informacji na temat Miedzynarodowego Roku w Dziedzinie Wody można znaleźć na oficjalnej stronie International Year of Water Cooperation oraz w skrócie po polsku tutaj. O Dniu Wody przeczytacie też na stronie Water Day.

W związku z obchodami Dnia Wody, chciałabym przybliżyć dwie ciekawe inicjatywy z branży turystycznej, wspierają ideę zrównoważonego rozwoju i turystyki odpowiedzialnej:

Whole World Water i branża hotelarska

Whole World Water jest przedsiębiorstwem społecznym, które za podstawowy zakres swoich działań przyjęło współpracę z sieciami hoteli, aby wspólnie zająć się jedną z najbardziej palących na świecie kwestii , tj. dostępem do czystej i bezpiecznej wody. Whole World Water jasno określa swoje cele, mówiąc: Na świecie prawie miliard osób nie ma dostępu do wody pitnej. Wspólnie z branżą turystyczną możemy zdobyć miliard dolarów. Organizatorzy zachęcają hotelarzy do filtrowania, butelkowania i sprzedawania własnej wody, przeznaczając 10% zysków na powstały w ramach przedsięwzięcia Fundusz, pomagając sobie i planecie. Do akcji przyłączyło się kilka znanych sieci hotelarskich, m.in. Virgin, The Ritz-Carlton, Oberoi, Dusit, Six Senses, i dołączają kolejne. Więcej o pomyśle można przeczytać na oficjalnej stronie.

Turyści kontra plastik

Akcja Travelers Against Plastic (TAP), wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i ma zniechęcić turystów do kupowania podczas podróży  jednorazowych butelek wody. Biorąc pod uwagę, że prawie 50 milionów Amerykanów podróżuje za granicę i każdy pije podczas wyjazdu co najmniej kilka butelek wody, oszacowano, że zostawiają oni po sobie 3,5 miliarda plastikowych butelek rocznie! Korzystanie z jednorazowych butelek jest drogie, szkodzi środowisku naturalnemu, stwarza problemy społecznościom lokalnym, które w wielu przypadkach nie posiadają sprawnych systemów recyclingowych, a także może być niezdrowe. Rozwiązanie jest proste – organizatorzy akcji zachęcają do filtrowania wody we własnym zakresie (przy pomocy specjalnych pastylek, w 100% bezpiecznych) oraz korzystania z pojemników do wody wielokrotnego użytku. Do uczestnictwa w inicjatywie TAP zachęcani są zarówno pojedynczy turyści, jak i biura podróży. Wszystkie informacje, a w tym kilka mitów dotyczących wody w plastikowych butelkach, można znależć na stronie TAP.

Jak zawsze, zachęcam wszystkich do podróżowania z głową , a hotelarzy do wdrażania „zielonych praktyk„.