Turystyka Odpowiedzialna na świecie. Ciekawostki z minionego tygodnia.

Poniżej przeczytacie co ciekawego działo się w temacie turystyki zrównoważonej w minionym tygodniu na świecie. Przedstawiam kilka inicjatyw, o których warto wiedzieć:

Rekiny chronione dzięki turystyce

Wplyw turystyki na ochrone zwierzat. Seethewild.

Rekiny odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemu wód oceanicznych. Są także porządane dla swojego mięsa, skóry, zębów i wątroby. Biorąc pod uwagę, że czas reprodukcji rekinów trwa długo i rodzą one niewielką liczbą potomstwa, ryby te są szczególnie podatne na zagrożenia ze strony człowieka. Obliczono, że wartość rekina Hammerhead dla turystyki wynosi około 1,6 mln dolarów, a wartość pochodząca z jego sprzedaży na inne cele to zaledwie 200 dolarów. Aby chronić te zwierzęta przez wyginięciem, organizacja SEETheWILD stawia na ekoturystykę i turystyę woluntarystytczną. Odważni nurkowie mogą wybrać się na przykład na wyspę Cocos, aby wziąć udział w programie oznaczania rekinów Hammerheads. W Belize, Instytut Earthwatch posiada program wolontariatu zakładający badania populacji rekinów oraz ich wartość dla morskich obszarów chronionych. Innym przykładem wpływu turystyki zrównoważonej na środowisko naturalne jest organizacja Sea Turtle Restoration Project i jej działalność na rzecz ochrony żółwi morskich.

Godzina dla Ziemi

23 marca uczestniczyliśmy w Godzinie dla Ziemi, kiedy to na całym świecie ludzie gaszą na 60 minut światło, aby pomyśleć przez chwilę o naszej planecie. Do akcji organizowanej przez WWF, dołączyło też wiele obiektów turystycznych z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, między innymi Wyspa Muzeów w Berlinie, grecki Akropol czy słynna opera w Sydney.

„Uprzejma turystyka” w Wenecji

Venti di Cultura, organizacja pozarządowa wspierająca turystykę kulturową, zainicjowała projekt „Turystyki Uprzejmej”, mającej na celu pokazanie turystom Wenecji oczami tych, którzy w niej mieszkają. Organizatorzy przygotowali trzy oferty: „Wenecja i nowoczesność – transformacje i sprzeczności”, „Wenecja i jej typowe produkty (stocznie i rzemieślnicy)” oraz „Wenecja i jej tradycje kulinarne”. Niezależnie od wybranego programu, uczestniczy dowiedzą się nieco o specyfice życia w Wenecji, odbedą lekcję pływania tradycyjną wenecką gondolą a także będą mieć możliwość zjedzenia tradycyjnego włoskiego obiadu w prywatnym weneckim domu.

Biuro Turystyczne InterpidTravel tnie emisje CO2

InterpidTravel, biuro turystyczne oferujące turystykę aktywną i przygodową dla małych grup, po raz kolejny obniżyło poziom emisji CO2. Interpid osiągnął neutralność swoich operacji względem emisji CO2 już w 2010 roku, ale na tym nie poprzestał i ogłosił kolejne „cięcia“. W 2012 roku udało mu się obniżyć poziom emisji dwutlenku węgla pochodzących z zarządzania biurami i sklepami detalicznymi o 21%, a włączając działania operacyjne (organizację samych wycieczek), aż o 58%. Interpid promuje wsród swoich klientów odpowiedzialne podróżowanie, między innymi tzw. offsetowanie CO2, czyli sposoby rekompensacji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

1 comment for “Turystyka Odpowiedzialna na świecie. Ciekawostki z minionego tygodnia.

Comments are closed.