Zrównoważony rozwój i turystyka odpowiedzialna na ITB 2013

Niedawno zakończył się największy w Europie i jeden z najbardziej kluczowych na świecie eventów w branży tursystycznej – targi ITB w Berlinie. Zarówno sama organizacja targów, jak i konstrukcja agendy świadczy o CSR-owym podejściu organizatorów.  Jak co rok, oferta ITB w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności w turystyce była rozległa i zróżnicowana. Szereg sesji plenarnych, warsztatów, seminariów, dyskusji panelowych oraz spotkań networkingowych miał przybliżyć i wypromować tematykę turystyki odpowiedzialnej, a także odpowiedzieć na wzrastające zainteresowanie turystów nowym stylem podróżowaniabardziej „zielonym”, inspirującym i autentycznym.

Turystyka odpowiedzialna na targach ITB 2013

Jednym z głównych wydarzeń ITB Berlin był  CSR Day, podczas którego poruszono między innymi kwestie:

  • wpływ turystyki na społeczności lokalne, a w tym interakcje turystów z tubylcami,
  • zmiany klimatyczne i sposoby redukcji emisji CO2,
  • problem z dostępem do wody pitnej w wielu krajach,
  • problem seksualnego wykorzystania dzieci w turystyce i trudności związane z wdrożeniem The Child Protection Code of Conduct
  • zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego podróżowania w kontekście turystyki aktywnej i ekologicznej

Poza tym dedykowanym dniem, tematyka odpowiedzialności w turystyce była pokazywana z wielu różnych prerspektyw i przewijała przez cały czas trawania targów. Dobre praktyki ze swoich krajów zaprezentowały między innymi Chorwacja, Panama, Indonezja (The Stream Project), Egipt (The Green Star Initiative) oraz kilka krajów z Afryki. Zastanawiano się też jakie zmiany muszą zajść w turystyce biznesowej, aby wpisywała się ona w standardy odpowiedzialności społecznej biznesu. Wiele uwagi poświęcono eko-certyfikatom dla branży turystycznej (można było bliżej zapoznać się z programami takimi jak Green Globe, Green Key czy Blue Flag). Również swoją zieloną ofertę zaprezentowały sieci hotelarskie z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Chin. Osobną agendę poświęcono dostępności turystyki dla osób niepełnosprawnych, co jest postrzegane za jedno z większych wyzwań stojących na drodze rozwoju turystyki w ogóle. Uczestnicy mogli także dowiedzieć się trochę o turystyce górskiej, społecznej i wolunatrystycznej.

Podczas tegorocznych targów obchodzono 10-tą rocznicę powstania dedykowanej przestrzeni wystawienniczej dla „Adventure Travel and Socially Responsible Tourism„, czyli organizacji i biur podróży oferujących turystykę aktywną i odpowiedzialną. Jednym z partnerów tej sekcji jest firma The Blue Yonder, która jest również organizatorem Responsible Tourism Networking, czyli spotkań networkingowych dla osób zainetersowanych turystyką zrównoważoną.

Jak zwykle podczas Responsible Tourism Networking Event kilkanaście osób i firm zaprezentowało swoje inicjatywy a także dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnego podróżowania. Pojawił się także pomysł stworzenia platformy networkingowej dla osób z branży –  prezentację można obejrzeć tutaj. W tym celu szukamy partnerów technologicznych i merotorycznych – jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się ze mną.

Niewątpliwie targi ITB Berlin są niepowtarzalną okazją zarówno dla wystawców i uczestników nie tylko do podpisywania kolejnych kontraktów i poszerzania swojej sieci branżowych kontaktów, ale także do zastanowienia się nad społeczną odpowiedzialnością binzesu i odpowiedzialnym podróżowaniem.

1 comment for “Zrównoważony rozwój i turystyka odpowiedzialna na ITB 2013

  1. 26/03/2013 at 22:57

    Hej Anula, świetne wpisy.
    Miło mi było Cię poznac na ITB. Trzymaj tak dalej. Ja jestam Baaaardzo za!

Comments are closed.