„Odgovorni turizam” czyli turystyka zrównoważona w Chorwacji

Turystyka zrownowazona w ChorwacjiW 2009 roku Forbes ogłosił Chorwację 20-stym najczystym krajem na świecie, i najczystszym w regionie Europy środkowo-wschodniej. Od tego czasu Chorwacja utrzymuje wysokie wskaźniki Environment Performance Index (wskaźnik wydajności środowiskowej), a działania na rzecz konserwacji przyrody i ochrony środowiska naturalnego sukcesywnie rozwija również w turystyce.

Chorwacja posiada 1185 wysp i 1777km adriatyckiego wybrzeża. Ponadto to kraj w 44% pokryty przez lasy, którego jedną piątą terytorium stanowią parki narodowe. Chorwacja jest również jednym z najbardziej popularnych i obleganych przez turystów destynacji w Europie. Co roku do Chorwacji przyjeżdża prawie 10 milionów turystów, czyli dwa razy więcej niż samych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że szczególną uwagę przykłada się w tym kraju do odpowiedzialnego podróżowania i inteligentnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Ogromną zasługę w tym zakresie ma samo Ministerstwo Turystyki, które w zeszłym roku stworzyło oficjalny portal poświęcony turystyce zrównoważonej, stanowiący bazę wiedzy i informacji praktycznych dla osób z branży. Do ciekawych inicjatyw na poziomie krajowym należy „Kocham Chorwację”. Jest to projekt ekologiczno-edukacyjny, mający na celu m.in. zwiększenie jakości, różnorodności i innowacyjności oferty turystycznej, ze szczególnym naciskiem na turystykę kulturową, eksperymentalną i regiony o nierozwiniętym potencjale turystycznym. Ponadto, rząd przy współpracy ze Stowarzyszeniem Chorwackich Agencji Turystycznych realizuje projekt Kodeks EOS (obecny również w Polsce) – „przyjazny i łatwy do stosowania Kodeks Dobrych Praktyk, którego celem jest przyczynienie się do zwiększenia konkurencyjności, głównie małych i mikro przedsiębiorstw, organizatorów turystyki i biur podróży”. Ze względu na swoje morskie położenie, wiele prowadzonych działań ma związek z turystyką wyspiarską i zachowaniem bioróżnorodności w okolicach wybrzeża. Ponad 130 chorwackich plaż i przystani posiada certyfikat Blue Flag (program eko-nagród przyznawanych za wysoką jakość wody i zarządzanie środowiskiem).

Chorwacja posiada także bogatą ofertę turystyki przygodowej i ekoturystyki – zarówno miłośnicy rowerów, pieszych wycieczek, dzikiej przyrody jak i wina czy sportów ekstremalnych znajdą tam coś dla siebie. Wielbiciele ptaków mogą wybrać się na przykład do Centrum Ekologicznego Caput Insulae na wyspie Cres lub do Parku Narodowego Lonjsko Polje w miejscowości Cigoc. Fascynujące krajobrazy pokryte bagnami i mokradłami znajdziemy w Rezerwacie przyrody Kopacki Rit, w Slavonii przy wshodniej granicy. Dla poszukiwaczy adrenaliny czeka natomiast Škraping, jedyny na świecie wyścig trekkingowy po ostrych skałach wysp.

Chorwacja w swoich działaniach na rzecz turystyki zrównoważonej silnie współpracuje z partnerami w innych krajach i promuje się na arenie międzynarodowej. W 2011 roku odbyła się w Dubrovniku konferencja pod tytułem „Zrównoważony rozwój poprzez odpowiedzialną turystykę”, a pod koniec kwietnia b.r. Chorwacja będzie gospodarzem „Cycling Europe” – pierwszej międzynarodowej konferencji poświęconej turystyce rowerowej.

Może turystyka zrównoważona w Chorwacji jest dopiero we wstępnej fazie rozwoju, ale inicjatywy podjęte na przestrzeni ostatnich lat świadczą o bardzo pozytywnych trendach i szybkich postępach. Chorwaci zawsze dbali o swoją faunę i florę i wszystko wskazuje na to, że będą to robić nadal, stając się dobrym przykładem dla pozostałych krajów Europy środkowo-wschodniej.