Certyfikat dla niskoemisyjych lotnisk dostępny na wszystkich kontynentach

Eko-certyfikacja lotniskCarbon Accreditation_logoAirport Carbon Accreditation to jedyny oficjalnie rekomendowany przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (Airports Council International) system certyfikacji oceniający zarządzanie emisjami dwutlenku węgla skierowany do lotnisk na całym świecie.

ACA ocenia starania lotnisk zmierzające do redukcji emisji CO2 na czterech poziomach: mapowanie, redukcja, optymalizacja i neutralność. W ciągu ostatniego roku, status Airport Carbon Accreditation uzyskało łącznie 75 lotnisk w 22 krajach Europy i 10 lotnisk w 7 krajach Azji i Pacyfiku.

Od kilku tygodniu program dostępny jest również w Afryce. Pierwszym lotniskiem, który otrzymał certyfikat ACA jest Enfidha-Hammamet International Airport w Tunezji.

Wszystkie lotniska certyfikowane przez Airport Carbon Accreditation stanowią obecnie całkiem sporo, bo aż 22% światowego ruchu pasażerskiego.

Do akredytowanych lotnisk w Europie Środkowej i Wschodniej należą lotnisko w Budapeszcie, Pradze, Tiranie, Dubrovniku, Zagrzebiu, a także lotnisko Chopina w Warszawie.

Powołując się na słowa Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych w Europie, Oliviera Jankoveca, w samej tylko Europie, akredytowane lotniska przyjmują ponad 900 mln pasażerów rocznie, a ostatni (czwarty) rok działalności ACE przyniósł redukcję ponad 170 tysięcy ton CO2. Jest to wystarczająco dużo energii, aby pokryć roczne zapotrzebowanie 71 tysięcy gospodarstw domowych! Sukces ten jest wynikiem konsekwentych, konretnych działań, które przyniosły imponujące i niezależnie zweryfikowane rezultaty. Aktualnie lotniska na całym świecie, te mniejsze i większe, podejmują aktywne działania mające na celu redukcję emisji CO2, co znacząco podnosi efektywność zarządzania dwutlenkiem węgla w całej branży turystycznej.

Więcej informacji na temat procesu certyfikacji a także listę akredytowanych lotnisk można znaleźć na stronie Airport Carbon Accreditation.

Mówiąc o lotniskach, warto wspomnieć, że ich zaangażowanie w ochronę środowiska wykracza poza zarządzanie emisjami CO2. London City Airport, jako pierwsze lotnisko na świecie,  zainstalowało oświetlnie zasilane energią słoneczną w punktach wejścia na pas startowy. Te dwa światła przy pasie startowym, powszechnie znane jako WIG-Wags, stanowią inwestycję w ograniczenie zużycia energii w wysokości 10,000 funtów. Rozwiązanie to zapewnia ciągły, 24-godzinny, LED-owy system ostrzegania, a urządzenia mogą pracować przez 120 dni bez ponownego ładowania.

O eko-efektywność i wkład w turystyką zrównoważoną dbają także linie lotnicze, a dobrymi przykładami są Emirates czy Lufthansa.