Światowe Nagrody Odpowiedzialnej Turystyki rozdane już po raz dziesiąty!

Nagrody Odpowiedzialnej Turystyki 2013 na turystykaodpowiedzialnie.plŚwiatowe Nagrody Odpowiedzialnej Turystyki (World Responsible Tourism Awards), zostały rozdane już po raz dziesiąty podczas targów World Travel Market w Londynie. Nagrody organizowane przez portal responsibletravel.com, a sponsorowane przez Ministerstwo Turystyki Omanu (i kilka innych instytucji) przyznane były w dziewięciu kategoriach:

 

1. Główny zwycięzca (Overall winner)

TUI Nederland - Nagroda za działania holenderskiego touroperatora na rzecz ochrony dzieci, w tym szczególnie za projekt „Say a collective no to child sex tourism in the Northeast of Brazil” (Wspólne „nie” dla dzięcięcej seks-turystyki w pólnocno-wschodniej Brazylii). TUI powszechnie znana jest ze swojego zaangażowania w turystykę zrównoważoną, a holenderski oddział jest tego najlepszym przykładem. Wiele na temat polityki turystyki zrównoważonej i realizowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej TUI.

Na marginesie – szkoda, że TUI Polska nie wpisuje się w te międzynarodowe działania i nie może się pochwalić żadnymi sukcesami na polu wdrażania ani promowania turystyki odpowiedzialnej.

2. Najlepsza Odpowiedzialna Turystyka Przyrodnicza (Best for Responsible Wildlife Experiences)

Nam Nern Night Safari, Laos – Nocne Safari otrzymało nagrodę za wspieranie ochrony tygrysów i ich zdobyczy oraz budowanie świadomości społeczności lokalnej, że ochrona przyrody może przynieść jej wymierne korzyści finansowe.

3. Najlepszy na Rzecz Oszczędzania Wody (Best for Water Conservation)

Chepu Adventures EcoLodge, Chile – EcoLodge znadujący się na Wyspie Chiloe w Patagogii, zarówno w kuchni i łazienkach korzysta wyłącznie z wody deszczowej. Pensjonat posiada zaawansowany system kontroli prysznicy, wykorzystuje energię z odnawialnych źródeł, a także w wyjątkowy sposób angażuje i zachęca do oszczędzania wody swoich gości, m.in. umożliwiając im dzienne monitorowanie zużycia wody.

4. Najlepszy na rzecz Lokalnej Ekonomii (Best for the Local Economy)

Village Ways, Indie i Etiopia – to lokalne biuro podróży zachwyciło sędziów innowacyjnym modelem biznesowym. Celem zapobiegania odpływowi ludności z terenów wiejskich, Village Ways stworzyło sieć wiejskich szlaków turystycznych, na których turyści oprowadzani są przez lokalnych przewodników, smakują tamtejszej kuchni, słuchają muzyki i mogą uczestniczyć w codziennym życiu ludności. Program przyniósł znaczące wsparcie finansowe dla społeczności wiejskiej.

5. Najlepsza Kampania Promująca Turystykę Odpowiedzialną (Best for Responsible Tourism Campaigning)

people and places, Wielka Brytania – przedsiębiorstwo społeczne wyróżnione za kampanię promującą odpowiedzialne programy wolontariackie, a w tym działania na rzecz ochrony dzieci, zrealizowaną głównie za pomocą mediów społecznościowych.

6. Najlepsza Odpowiedzialna Destynacja (Best Destination for Responsible Tourism)

Bonito, Brazylia – region (gmina) w Brazylii, która wraz ze wzrostem liczby turystów, zastosowała systemy zrównoważonego zarządzania destynacją; nagrodę otrzymali za innowacyjny system voucherów, pozwalających na kontrolę przepływu turystów.

7. Najlepszy na rzecz Ochrony Dzieci (Best for Child Protection)

TUI Holandia – TUI Holandia prowadzi działania na rzecz ochrony dzieci od 2002 kiedy podpisali Child Protection Cod. Poza wewnętrzną polityką i programami szkoleniowymi dla pracowników, TUI przeznaczyło 100 tysięcy EUR na rzecz ochrony dzieci w Brazylii w ramach projektu, który walczy z dziecięcą seks-turystyką w północno-wschodniej części kraju.

8. Najlepsza Fotografia pokazująca Turystkę Odpowiedzialną (Best Photography for Responsible Tourism)

W tej kategorii nie ogłoszono zwycięzcy, ale wyróżniono trzy zdjęcia, które spośród nadesłanych prac, najlepiej odzwierciedlają ideę odpowiedzialnego podróżowania. Zdjęcie Chris Willan:

Odpowiedzialna Turystyka Nagrodzone Zdjęcie

9. Nagroda Publiczności (People’s Choice)

Huilo Huilo Biological Reserve, Chile – rezerwat przyrody został doceniony za działania na rzecz turystki zrównowanoej turystyki we wszystkich jej trzech obszarach: ochrony zagrożonych gatunków, współpracy ze społecznością lokalną i wspierania lokalnych biznesów nastawionych na zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu.