Jak sprawdzić czy hotel jest naprawdę eko?

Jeśli żyjemy i podróżujemy świadomie, dbamy o środowisko i otoczenie wokół, to chcemy również, aby hotel, w którym spędzimy urlop kierował się podobnymi wartościami. Chętnie więc wybieramy obiekty, które w swoich akcjach promocyjnych nawiązują do ekologii lub działań pro-społecznych. Jednak “eko” to często nadużywane określenie, i niestety bycie „eko” niejednokrotnie na samej nazwie się kończy.

turystyka_odpowiedzialna_rzeczpospolita_ptasia_pensjonat

Jak zatem upewnić się czy “eko” jest naprawdę eko?

Poniżej kilka zasad i wskazówek, które każdemu odpowiedzialnemu turyście pomogą przy wyborze odpowiedniego „eko” zakwaterowania. Zobacz, jakich informacji szukać i o co pytać:

1. Sprawdź, czy obiekt posiada certyfikaty lub nagrody potwierdzające “zielone” działania. Szukaj certyfikatów i nagród o wysokich standardach, znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie. Ponieważ w ostatnich latach pojawiła się cała masa eko-etykiet, które nie niosą za sobą żadnej jakości, warto dopytać się o rok przyznania certyfikatu/nagrody oraz kryteria oceny.

2. Na stronie internetowej obiektu poszukaj zakładki poświęconej turystyce odpowiedzialnej, a w niej zasad i wartości, którymi się kieruje. Jeśli nic takiego nie znajdziesz, poproś o przesłanie Ci takiego dokumentu e-mailem. Bardzo często hotele nie posiadają spisanych zasad, i dzieje się tak z dwóch powodów. Zdaniem malutkich pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych to po prostu zbytnia biurokracja, a ich dbałość o środowisko naturalne i wspieranie lokalnej społeczności wychodzi w sposób naturalny i intuicyjny. Natomiast, jeśli masz do czynienia z dużym hotelem, a tym bardziej międzynarodową siecią hotelarską, brak spisanych zasad prawdopodobnie oznacza, że dany ośrodek nic w tym kierunku nie robi, a ich “eko” obietnice są tylko pustymi słowami.

3. Dowiedz się w jaki sposób dany ośrodek dba o środowisko naturalne. Spytaj o podstawy: Czy segregują śmieci? Czy korzystają z naturalnych źródeł energii (np. paneli solarnych)? W jaki sposób oszczędzają wodę i energię oraz jak zachęcają do tego swoich gości?

4. Dodatkowo, zainteresuj się czy hotel angażuje się w szersze działania na rzecz ochrony środowiska: Czy we własnym zakresie organizują wspólne sprzątanie plaż lub lasów? Czy biorą udział się w projektach lokalnych lub dofinansowują organizacje pozarządowe nastawione na ochronę roślin i zwierząt?

5. Zapytaj, skąd pochodzą ich produkty spożywcze. Podstawową zasadą jest – im kupowane bliżej tym lepiej. Idealnie, jeśli warzywa hodują we własnym ogródku, mleko mają od własnej krowy a miód od pszczelarza za płotem. Takiej deklaracji powinniśmy oczekiwać od gospodarstw agroturystycznych, natomiast w przypadku pensjonatów i hoteli ważne jest, aby zakupy były robione lokalnie, czyli w promieniu 25km od obiektu.

6. Zakupy spożywcze przekładają się również na serwowane posiłki. Nie możemy wymagać od wszystkich, aby proponowali wyłącznie tradycyjną kuchnię staropolską. Powinniśmy jednak oczekiwać, że w menu znajdzie się przynajmniej kilka potraw typowych dla danego regionu, a kucharz będzie bazował na produktach sezonowych.

7. Sprawdź czy obiekt aktywnie promuje lokalną kulturę. Czy znają aktualne wydarzenia, festiwale i koncerty, które mają miejsc w regionie? Czy na terenie hotelu można kupić pamiątki wykonane przez lokalnych artystów, czy tylko te sprowadzone z Chin? Czy wystrój wnętrza hotelu i pokoi nawiązuje do lokalnych tradycji?

8. Dowiedz się jakich ludzi zatrudniają, i czy jest to praca na godnych warunkach. Ważne jest aby hotele prowadziły uczciwą politykę zatrudnienia i poszukiwały pracowników głównie wśród miejscowej ludności, dbając przy okazji o ich rozwój i edukację. To samo dotyczy wynajmowanych przez hotele i pensjonaty przewodników – powinni to być ludzie miejscowi, którzy żyją i mieszkają na danym terenie, i najlepiej znają jego historię.

9. Na koniec, zapytaj się z jakich działań na rzecz lokalnej społeczności są najbardziej dumni. Może uczestniczyli w ważnym projekcie poprawiającym warunki życia mieszkańców, a może organizują warsztaty kulinarne dla dzieci z domów dziecka. Ważne, aby właściciele zarówno dużych hoteli jak i małych pensjonatów wykazywali postawę obywatelską i aktywnie angażowali się w działania swojej społeczności.

Podsumowując, szukaj informacji na stronie internetowej, w broszurach i ulotkach jeszcze przed podjęciem decyzji o rezerwacji. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania na stronie i w materiałach marketingowych – pytaj pracowników i właścicieli obiektu, który Cię interesuje. A będąc już na miejscu, obserwuj uważnie ludzi i przestrzeń dookoła, i upewnij się czy hotel dotrzymuje złożonej Ci “zielonej” obietnicy. Po powrocie, wystaw szczerą opinię, wskazując na to co najbardziej ci się podobało, a co można poprawić. Szczery feedback na pewno zostanie doceniony przez właścicieli hotelu, który wybrałeś. Udanego „eko” wypoczynku!