Ekoturystyka najlepsza na podróże z dziećmi

Podróże kształcą, wiemy o tym wszyscy. Wakacje są świetną okazją do poznania innych kultur, przyjrzenia się z bliska zwierzętom w ich naturalnym środowisku i zdobycia szeregu wartościowych doświadczeń, które poszerzą horyzont naszego dziecka, nauczą tolerancji i szacunku dla przyrody, ludzi i różnorodności. Istnieje wiele sposobów spędzania urlopu, jeśli jednak zdecydujesz się na ekoturystykę – nie pożałujesz. Ekoturystyka to najlepszy sposób na edukację poprzez zabawę, bez komputera i książek, ale za to z wielkim uśmiechem na twarzy.

Ekoturystyka_turystyka_odpowiedzialna

Poznaj z bliska życie dzikich zwierząt i roślin

Ekoturystyka to nie tylko wycieczki w małych grupach, które pozwalają na przyjrzenie się naturze z bliska. Zazwyczaj wycieczki te prowadzone są przez wykwalifikowanego przewodnika-przyrodnika, który posiada szeroką wiedzę na temat zwierząt, roślin, ptaków i owadów zamieszkujących dany region, i który potrafi o nich z pasją opowiadać. Takie lekcje biologii będą milion razy ciekawsze niż te w ławce szkolnej.

Poszerz swoją wiedzę na temat zanieczyszczenia środowiska

Ważny elementem ekoturystyki jest informowanie turystów o sposobach minimalizowania zanieczyszczenia środowiska, w tym wody i powietrza, ograniczenia odpadów i erozji gleby. Przewodnik na pewno zachęci Twoje dziecko do pieszych wycieczek, jazdy na rowerze i korzystania z transportu publicznego. Proste wskazówki pokazane na przykładach i na łonie natury na pewno na długo zagoszczą w głowie twojego dziecka.

Zaangażuj się w ochronę środowiska i zachowanie bioróżnorodności

Nieważne czy mowa o ochronie żubra czy o destrukcyjnej roli inwazyjnych gatunków roślin, ekoturystyka pomaga zrozumieć kruchość i nieuchronność świata przyrody. Możliwe, że historia o jednym z zagrożonych gatunków zainspiruje twoje dziecko do zaangażowania się w ekologię również po powrocie do domu.

Dowiedz się jak mądrze korzystać z zasobów naturalnych

Ekoturystyka pokazuje sposoby efektywnego zużycia zasobów naturalnych, wskazuje ciekawe przykłady korzystania z odnawialnych źródeł wody i energii. Podczas urlopu będziesz mógł pokazać dziecku jak działają panele solarne oraz jak wykorzystuje się energię wiatrową. Podróże są fantastyczną okazją dla całej rodziny do wspólnej nauki ekologii, jak oszczędnie korzystać z wody i prądu oraz jak segregować śmieci.

Doświadcz kultury i zwyczajów miejsca

Od degustacji nowych potraw po naukę zwrotów w obcym języku, ekoturystyka przybliża tradycje i zwyczaje, które poszerzają horyzont i dostarczają wiedzy o świecie w najprawdziwszym jej wydaniu. Bezpośredni kontakt z ludźmi i bliskie spotkanie z odmienną kulturą i zwyczajami nauczą twoje dziecko szacunku dla różnorodności.

Odkryj własną pasję

Podczas spływu kajakiem, obserwacji ptaków czy chodzenia po górskich szlakach, ekoturystyka pobudza wyobraźnię i zachęca do marzeń. Może dzięki takiej wycieczce twoje dziecko zostanie w przyszłości słynnym biologiem, będzie pracowało w ONZ albo znajdzie rozwiązanie dla jakiegoś palącego problemu ekologicznego?

Wybierając ekoturystykę, stawiasz na odpowiedzialnie podróżowanie do obszarów cennych przyrodniczo, przyczyniasz się do ochrony środowiska i poprawiasz standard życia społeczności lokalnej. Korzystasz również ty i twoje dziecko, bowiem ekoturystyczne wakacje poszerzają światopogląd i pobudzają wyobraźnię. Nieważne, czy planujesz długie wakacje czy weekendowy wypad za miasto - ekoturystyka zawsze będzie świetnym wyborem na rodzinny wyjazd.