Podróżuj odpowiedzialnie, czyli podróżuj z głową!

Turystyka odpowiedzialna to świadome podróżowanie, podróżowanie w poszanowaniu miejsc i społeczności, które odwiedzamy. Idea odpowiedzialnej turystyki powstała w odpowiedzi na typową turystykę masową, która przynosi zazwyczaj więcej strat niż korzyści*.

turystyka_odpowiedzialna_podrozuj_z_glowa

Podróżować odpowiedzialnie to podejmować świadome wybory na każdym etapie podróży i w każdym jej aspekcie. Turyści wrażliwi na problemy społeczne i ekologiczne, cieszą się swoim urlopem, ale równocześnie myślą o środowisku naturalnym i w maksymalny sposób wspierają lokalne społeczności. Nie “odhaczają” kolejnych destynacji, ale traktują podróżowanie jako możliwość poznania odmiennych kultur, możliwość rozwoju personalnego i przeżycia niezapomnianych chwil.

Odpowiedzialny turysta preferuje podróżowanie w małych grupach lub indywidualnie. Nie lubi biegać za żółtą parasolką w otoczeniu kilkudziesięciu innych osób z jego rodzimego kraju. Podróżując w mniejszej grupie ma więcej okazji do zrozumienia miejsca, w którym przebywa. Poszukuje on bowiem głębszych doświadczeń, stara zbliżyć się do kultury i ludzi, których poznaje. Jest otwarty na lokalnych mieszkańców, szuka osobistego kontaktu z nimi.

Odpowiedzialny turysta ceni różnorodność – różnorodność ludzi, kultur i przyrody. Podróżując, pozostawia po sobie jak najmniejszy ślad – zarówno na szlakach turystycznych, ale też w głowach ludzi. Nie eksponuje w nachalny sposób swojej własnej kultury i przyzwyczajeń. Szanuje  odmienność i chce ją poznać. Otwiera oczy, uszy, umysł i serce aby jak najwięcej czerpać ze swojego wyjazdu. Dla odpowiedzialnego turysty najważniejsza jest autentyczność. Unika miejsc specjalnie stworzonych „pod turystów”, nie chce uczestniczyć w inscenizowanym „wieczorze greckim” w wielkim hotelu – woli spędzić wieczór z prawdziwą grecką rodziną w jej własnym domu.

Podróżujący świadomie, zdaje sobie też sprawę z ekonomicznych korzyści, które niesie ze sobą turystyką i kupuje lokalnie. Korzysta z usług miejscowego przewodnika, w miejsce oklepanego fast-foodu wybiera kuchnię regionalną, a zamiast chińskiego magnesu kupi niepowtarzalną, bo ręcznie wykonaną pamiątkę.

Odpowiedzialny turysta ceni przyrodę i dba o środowisko naturalne. Często podróżuje pieszo, na rowerze, wybiera pociągi i komunikację miejską.  W podróżowaniu transportem publicznym widzi też okazję do spotkania się z miejscową ludnością, do przyjrzenia się ich codzienności i zwyczajom. Jeśli leci samolotem, minimalizuje negatywne skutki emisji dwutlenku węgla korzystając z różnych programów kompensowania CO2. Myśli o środowisku w trakcie podróży – wyłącza światło i klimatyzację wychodząc z hotelowego pokoju, oszczędnie korzysta z wody oraz ogranicza zużycie plastiku, np. wybierając butelki i opakowania wielokrotnego użytku.

Odpowiedzialny turysta czerpie maksymalną radość z własnej podróży, jednocześnie dbając o to, aby odwiedzane przez niego miejsca, kultury i obszary przyrodnicze przetrwały w nienaruszonej formie dla następnych pokoleń. Odpowiedzialne podróżowanie zobowiązuje do myślenia i świadomych wyborów, ale z drugiej strony gwarantuje więcej satysfakcji i niepowtarzalnych doświadczeń podczas urlopu. A więc bez względu na to czy wyjeżdżasz samodzielnie, czy korzystasz z oferty touroperatora - podróżuj z głową!

* Turystyka masowa również może być odpowiedzialna, o ile biuro podróży wdrożyło odpowiednie, zrównoważone praktyki. Jeśli nie jesteś pewien czy wybrane przez ciebie biuro dba o społeczności lokalne i środowisko – spytaj, zanim wykupisz wycieczkę.